بچه ها معمولا دوست دارند همسالانشان در جشن تولدشان حضور داشته باشند و هیچ چیز به اندازه هیاهو وبازی های بچگانه در روز تولد به آنها انرژی نمی دهد .بنا براین اگر قصد دارید برای فرزندتان جشن تولد برگزار کنید تا خوشحال شوند .
 از بچه های هم سن و سالش دعوت کنید گردهمایی های کودکانه که مهم ترین آنها در سالروز تولد ها انجام می شود در رشد اعتماد به نفس و تقویت تعاملات گروهی کودکان موثر است .

 

 برگزار ی جشن ومهمانی در روز تولد ، در خود باوری بچه ها نقش دارد واحساس می کنند حضور ووجود آنها برای خانواده مهم است .  نیازی نیست که جشن تولد حتما مفصل وشلوغ باشد . یک مراسم خانوادگی ساده و چند نفره هم میتواند این حس را در کودک زنده کند .

نکته مهمی که در برپایی جشن تولد کودکان باید د ر نظر گرفت این است که این مراسم برای تولد یک کودک یا نوجوان بر گزار می شود . قرار نیست خانواده ها آن را بهانه ای برای جبران مهمانی هایشان بین کل خانواده وتسویه آن قرار دهند . 

این روز مختص کودکتان است واگر قرار  است جشنی او بگیرید ، به او حق انتخاب دهید . از کودک بخواهید  فهرستی از دوستانش را که دوست دارد در میهمانی او حضور داشته باشند ، در اختیار شما بگذارد . بهتر است بزرگ تر ها در چنین چشن هایی حضور نداشته باشند یا حضور آنها به ساعت های پایانی مهمانی محدود شود . 
خانواده ها معمولا در مورد رفتن فرزندانشان به چنین مهمانی هایی حساسیت دارند . 

در دوران پیش دبستانی ودبستان تعامل خانواده ها با یکدیگر بیشتر است وشناختی هر چندان کم نسبت به  یکدیگردارند . به همین دلیل دراین سنین والدین به راحتی به فرزندانشان اجازه می دهند در میهمانی های دوستانه و جشن تولد ها حضور یابند . 

شرکت در جمع های دوستانه و فراتر از خانواده باعث تقویت مهارت های اجتماعی کودکانی که در خانواده های سختگیر بزرگ می شو ند، معمولا اعتماد به نفس کمتری دارند . درست است که خانواده باید روی رفت وآمد فرزندانشان کنترل داشته باشند ، اما این کار باید آگاهانه  وصحیح باشد. نباید به راحتی { نه } بگویید وباعث ناراحتی کودک خود شوید .

 اگر از خانوادهای که فرزندتان را دعوت کرده است، شناخت کافی ندارید ، میتوانید چند دقیقه ای در میهمانی حاضر شوید تا مطمئن شوید ، نقش حمایتی والدین  در این میان بسیار مهم است . نباید یک فرمول کلی { نه} در مورد حضور بچه ها در خانه دوستا نشان داشت .

 

 برای هیجان انگیز کردن تولد کودک خود هم می توانید این دستور العمل را به کار گیرید :

 13 نکته درباره خوراکی های جشن تولد :

 برای پیش گیری از آسیب دیدن کودکان ، حتما میوه ها را پوست بکنید و تکه تکه شده داخل پیش دستی ها بگذارید . مثلا می توانید در هر پیش دستی ، یک تکه موز ، یک تکه سیب ، یک تکه پرتقال و یک تکه خیار با یک عدد چنگال یک بار مصرف گیاهی قرار دهید  و آن را بایک دستمال کاغذی جلوی بچه ها بگذارید .

به جای چیبس به بچه ها سیب زمینی سرخ کرده ویا تنوری بدهید . به جای پفک هم از ذرت بو داده استفاده کنید.

 چای یا نسکافه ی داغ ، نوشیدنی های مناسبی برای بچه ها نیستند به جای آنها میتوانید از شیر کا کائو یا انواع آبمیوه های طبیعی که طرفداران زیادی هم در بین بچه ها دارند ، کمک بگیرید .

هرچه خامه ی کیکی که برای تولد انتخاب می کنید . کمتر باشد ، برای سلامت بچه ها مفید تر است . بهتر است کیک های شکلاتی با میوه ای و ژله ای را به جای کیک های پر از خامه برای جشن تولد فرزندتان سفارش بدهید .

خوردن انواع شکلات ها ، پاستیل ها و دراژه ها هم میتوانند برای بچه ها لذت بخش باشد . 

اگر قرار است به بچه ها عصرانه بدهید ،  بهتر است یک غذای ساندویچی مانند سالاد الویه برایشان تهیه کنید و خودتان از قبل ، ساندویچ ها را با افزودن کاهو و گوجه فرنگی آماده کنید و دست بچه ها بدهید  .

 ماکارونی و سالاد ماکارونی از محبوب ترین غذا های بچه ها هستند که میتوانید در جشن تولد آنها را هم سرو کنید و مطمئن باشید که بچه ها از ان استقبال می کنند .

 بهتر است که دوغ ،آب یا ماالشعیر را جایگزین نوشابه های گازدار به عنوان نوشیدنی عصرانه بچه ها بکنید.

حتما پیش از خوردن عصرانه،سفره مناسبی روی زمین پهن کنید. با این کار ،بچه ها راحت تر می توانند غذایشان را بخورند چون آنها مانند بزرگ ترها نمی توانند ایستاده یا روی مبل و کاناپه به آسانی غذا بخورند.

ازتمام بچه ها بخواهید که پیش از صرف عصرانه یا کیک و شیر کاکائو،دست های خود را بشویند. این کار را می توانید به یک بازی تبدیل کنید.

انواع سالاد های میوه ای که با ژله ،عسل یا شیر ترکیب شده باشد،می تواند بهترین انتخاب برای دسر بچه ها باشد.

انواع بستنی های شکلاتی و میوه ای از دوست داشتنی ترین خوراکی ها از نظر بچه ها هستند .

استفاده از بشقاب ها و لیوان های کاغذی رنگی باطرح های کارتونی می تواند برای بچه ها بسیار هیجان انگیز باشد.به این بهانه غذا را هم بالذت بیشتری می خورند.

 

4 نکته درباره کادو دادن و کادو گرفتن

برای بالا رفتن اعتماد به نفس فرزندتان ،از او بخواهید خودش کادوها را باز کند.او از این کار لذت می برد.

به فرزندتان بیاموزید پس از باز کردن هر کادو ،از دوستی که آن هدیه را آورده است،تشکر کند و او را ببوسد.

از او بخواهید که پیش از باز کردن کادوها ،حتما از تمام کسانی که در جشن او شرکت کرده اند،تشکر کند.یادآور شوید که این کار نوعی احترام گذاشتن است.

بهتر است به تعداد تمام بچه ها ،یک هدیه کوچک مانند عروسک های کوچک پولیشی،گیره سر،مداد و پاک کن ،تراش یا یک بسته مدادرنگی بخرید و در پایان جشن ؟آنها را بین بچه ها پخش کنید.

10 نکته مهم درباره ي جشن تولد 

دعوت كردن بچه ها با كارت دعوت جشن تولد ميتواند اعتماد به نفس انهارا بالا ببرد و باعث شود احساس غرور و شخصيت بيشتري بكنند .

اگر ممكن است به تعداد كودكان و بچه ها كلاه تولد تهيه كنيد .

اجازه دهيد فرزندتان مدل كيك و لباس تولدش را انتخاب كند .

اگر فرزندتان با يكي از دوستانش قهر است از او بخواهيد دوستش را به جشن دعوت كرده وبا او اشتي كند .

موسيقي هاي شاد و بچه گانه براي تولد كودك شما مناسب تر از موسيقي هاييست كه ما بزرگ تر ها ميپسنديم.

براي بالا بردن هيجان در جشن تولد ميتوانيد در پايان جشن اجازه دهيد بادكنك هارا بتركانند .

حتما فشفشه يا شمع را زير نظر وبا مراقبت خودتان روشن كنيد .

از تمام بچه ها دعوت كنيد تك به تك و در نهايت دسته جمعي با فرزندتان عكس بيندازند . با اين كار بچه ها احساس ميكنند براي حضور انها ارزش و احترام قائل شده ايد .

بهتر است از كاغذ شادي به جاي برف شادي استفاده كنيد چون برف شادي داراي مواد شيميايي آلرژي زابراي بچه ها دارد و ميتوان گفت هيجان استفاده از كاغذ شادي خيلي بيشتر است .

براي زيبا تر شدن فضاي خانه از گل طبيعي استفاده نكنيد زيرا ممكن است بعضي بچه ها به گرده گل حساسيت داشته باشند و مشكلات تنفسي پيدا كنند .